Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Podstawy wydania nakazów w postępowaniu nakazowym.

Postępowanie nakazowe, pod warunkiem, że wnoszący powództwo dochowa wszelkich niezbędnych formalności jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi dochodzenia należności. Znacznie przyspiesza proces odzyskiwania należnych wierzycielowi pieniędzy.
Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym w przypadku gdy pozwany nie wniesie od niego sprzeciwu w terminie 14 dni od daty doręczenia mu nakazu ma skutki normalnego orzeczenia sądowego, a ponadto stanowi tytuł zabezpieczenia bez zaopatrywania go w klauzulę wykonalności.
Sąd wydaje nakaz zapłaty na wniosek powoda gdy dochodzi on roszczenia pieniężnego lub świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające żądanie pozwu są udowodnione ściśle określonymi dokumentami:

1. Dokumentem urzędowym (każdy dokument, sporządzony w przepisanej prawem formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe, samorządowe, zawodowe lub inne – decyzje administracyjne, inne orzeczenia sądowe).

2. Zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem (rachunek podpisany przez dłużnika lub inną osobę uprawnioną do jego reprezentacji, w przypadku spółek prawa handlowego reprezentacja dłużnika musi być zgodna z tą, która ujawniona jest w KRS).

3. Wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu (oświadczenie dłużnika o uznanie długu najlepiej gdy jest sporządzone przez niego osobiście, jest bezwarunkowe, wynika z niego tytuł, na podstawie którego powstało zobowiązanie oraz kwota do zapłaty, zgodnie z obowiązującą linią orzecznictwa uznaniem długu jest również potwierdzenie salda podpisane przez dłużnika lub osoby upoważnione).

4. Zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym dłużnika (najczęściej weksel).

Konieczne jest załączenie do pozwu również innych dokumentów obrazujących okoliczności powstania zobowiązania takich jak: umowy handlowej, wezwania dłużnika do zapłaty wraz z dowodem nadania, innych mających istotne znacznie dla sprawy.
Dokumenty do pozwu należy przedłożyć w oryginałach, chyba że ich zgodność z oryginałem będzie poświadczona przez notariusza lub występującego w sprawie pełnomocnika procesowego.
Cechą postępowania nakazowego jest również obowiązek zapłaty jedynie 1/4 opłaty od pozwu.


Magdalena Delikat
Prokurent

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top